HP ZBook Power G11 Mobile Workstation - Intel Core Ultra 7 - 165H / up to 5 GHz - vPro Enterprise - Win 11 Pro - RTX A1000 - 32 GB RAM - 1 TB SSD NVMe, TLC - 16" IPS touchscreen 1920 x 1200 - Gigabit Ethernet - Wi-Fi 6E, Bluetooth - kbd: US - with HP Wolf Pro Security Edition (1 year)
Manufacturer: Hewlett Packard
Item Inso: 6290006
Sku: A45G7UT#ABA
Upgrade to professional ZBook performance and security at an unbelievably affordable price. Power up your productivity on this durable yet premium device-delivering enhanced collaboration features and pro-grade components to run pro software apps for CAD, 3D concepting, modeling, rendering and more.
| Product Description | HP ZBook Power G11 Mobile Workstation - AI PC, AI Workstation - 16" - Intel Core Ultra 7 - 165H - vPro Enterprise - 32 GB RAM - 1 TB SSD - US - with HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Product Type | Mobile workstation - AI PC, AI Workstation |
| Operating System | Win 11 Pro - English |
| Platform Technology | Intel vPro Enterprise |
| Processor | Intel Core Ultra 7 (Series 1) - 165H / 1.4 GHz, up to 5 GHz / 24 MB Cache |
| Neural Processor Unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Memory | 32 GB DDR5 (2 x 16 GB) |
| Storage | 1 TB SSD - NVMe, TLC |
| Display | 16" WLED touchscreen 1920 x 1200 / WUXGA @ 60 Hz |
| Graphics | NVIDIA RTX A1000 / Intel Arc Graphics |
| Video Memory | 6 GB GDDR6 SDRAM |
| Input Device | Keyboard, ClickPad |
| Keyboard | US |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Numeric Keypad | Yes |
| Integrated Webcam | Yes |
| Networking | 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.3, Gigabit Ethernet |
| Battery | 6-cell |
| Features | Ambient light sensor, hall sensor, motion sensor, HP Tamper Lock, thermal sensor, HP Sure Platform |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Dimensions (WxDxH) | 35.94 cm x 25.1 cm x 2.29 cm |
| Weight | 2.12 kg |
| Localization | Language: English / region: United States |
| Manufacturer Selling Program | HP Smart Buy |
| Environmental Standards | TCO Certified Notebooks 9, ENERGY STAR Qualified EPEAT Gold |
| Carbon Footprint | 250 kg carbon emissions |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - parts and labor - 1 year |
| Bundled with | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
Items included in the box :
| HP ZBook Power G11 Mobile Workstation |
| HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| HP 150 Watt Smart PFC Slim AC Adapter |