Samsung 990 EVO Plus MZ-V9S4T0
2555.41$
Kingston NV3
547.00$
Kingston NV3
286.03$
HPE - SSD - Read Intensive - 960 Go - échangeable à chaud - 3.5" LFF - SATA 6Gb/s - recommercialisé - PM883 - avec HPE Smart Carrier Converter
Manufacturier: Hewlett Packard Enterprise
Item Inso: 6416504
Sku: P09689R-K21
The HPE solid state drive is a reliable and efficient storage option for businesses. With a 960 GB capacity, it meets substantial data storage needs while ensuring data integrity through its read-intensive design. The drive's Serial ATA-600 interface ensures fast and reliable data transfer, making it suitable for enterprise environments. Its hot-swap capability allows for easy installation and maintenance, minimizing downtime. Additionally, the drive's low power consumption of 1.23 Watt not only maximizes energy efficiency but also contributes to lower operating costs. Bundled with the HPE Smart Carrier Converter, this hard drive offers versatility and compatibility with various systems, making it a smart investment for businesses looking to enhance their data storage infrastructure.
| Description du produit | HPE - SSD - Read Intensive - 960 Go - SATA 6Gb/s |
| Type | Lecteur à semi-conducteurs - échangeable à chaud |
| Capacité | 960 Go |
| Format | 3.5" LFF |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Débit de transfert de données | 600 Mo/s |
| Classe d'entraînement | Read Intensive |
| Dimensions (LxPxH) | 7 mm |
| Poids | 1.36 kg |
| Type de tarification | Recommercialisé |
| Fourni avec | HPE Smart Carrier Converter |
Éléments contenus dans la boite :
| HPE - lecteur à semi-conducteurs |
| HPE Smart Carrier Converter |