Samsung 990 EVO Plus MZ-V9S4T0
2555.41$
Kingston NV3
547.00$
Kingston NV3
286.03$
HPE - SSD - Read Intensive, High Performance - 3.84 To - échangeable à chaud - 2.5" SFF - U.3 PCIe 4.0 (NVMe) - recommercialisé - PM1733 - avec HPE Smart Carrier NVMe
Manufacturier: Hewlett Packard Enterprise
Item Inso: 6416708
Sku: P22278R-K21
The HPE solid state drive offers a blend of high capacity, performance, and durability, making it an excellent choice for enterprise environments and data centers. With a 3.84 TB storage capacity, it meets the needs of data-intensive applications, while its high-speed 4KB random read and write IOPS ensure efficient data transfer and access. This drive is designed for read-intensive, high-performance tasks, supported by its 6848 TB SSD Endurance and 1 DWPD, highlighting its reliability and longevity. The 2.5" SFF form factor and U.3 PCIe 4.0 (NVMe) interface provide flexibility and ease of installation, with hot-swap capability for seamless system upgrades. Additionally, its energy-efficient design, consuming only 18.2 W, offers a cost-effective solution for managing power consumption in demanding computing environments.
| Description du produit | HPE - SSD - Read Intensive, High Performance - 3.84 To - U.3 PCIe 4.0 (NVMe) |
| Type | Lecteur à semi-conducteurs - échangeable à chaud |
| Capacité | 3.84 To |
| Format | 2.5" SFF |
| Interface | U.3 PCIe 4.0 (NVMe) |
| Classe d'entraînement | Read Intensive, High Performance |
| Dimensions (LxPxH) | 15 mm |
| Poids | 500 g |
| Type de tarification | Recommercialisé |
| Fourni avec | HPE Smart Carrier NVMe |