Samsung 990 EVO Plus MZ-V9S4T0
2555.41$
Kingston NV3
547.00$
Kingston NV3
286.03$
HPE - SSD - Read Intensive, Mainstream Performance - 960 Go - échangeable à chaud - 2.5" SFF - U.3 PCIe 4.0 (NVMe) - recommercialisé - PE8010 - avec HPE Basic Carrier
Manufacturier: Hewlett Packard Enterprise
Item Inso: 6416720
Sku: P29161R-K21
Discover the power of enhanced data storage with the HPE solid state drive, designed for those who demand performance and reliability. This 960 GB drive offers a perfect balance between capacity and speed, with a remarkable endurance of 2691 TB and the efficiency of U.3 PCIe 4.0 (NVMe) interface. It's engineered for read-intensive applications, delivering up to 520000 IOPS for 4KB random reads and 69000 IOPS for writes, making it a robust solution for performance needs.
| Description du produit | HPE - SSD - Read Intensive, Mainstream Performance - 960 Go - U.3 PCIe 4.0 (NVMe) |
| Type | Lecteur à semi-conducteurs - échangeable à chaud |
| Capacité | 960 Go |
| Format | 2.5" SFF |
| Interface | U.3 PCIe 4.0 (NVMe) |
| Classe d'entraînement | Read Intensive, Mainstream Performance |
| Dimensions (LxPxH) | 15 mm |
| Poids | 500 g |
| Type de tarification | Recommercialisé |
| Fourni avec | HPE Basic Carrier |
Éléments contenus dans la boite :
| HPE - lecteur à semi-conducteurs |
| HPE Basic Carrier |