Samsung 990 EVO Plus MZ-V9S4T0
2555.41$
Kingston NV3
547.00$
Kingston NV3
286.03$
HPE - SSD - Read Intensive - 480 Go - échangeable à chaud - 3.5" LFF - SATA 6Gb/s - recommercialisé - 5300P - avec HPE Low Profile Converter - pour ProLiant DL320 Gen11, DL360 Gen11, DL365 Gen11, DL385 Gen11, DL560 Gen11, ML350 Gen11
Manufacturier: Hewlett Packard Enterprise
Item Inso: 6416740
Sku: P19974R-K21
Discover the robust and reliable storage solution from Hewlett Packard Enterprise, designed to meet the demanding needs of enterprise-level systems. The HPE 5300P solid state drive offers a substantial 480 GB capacity, making it perfect for significant data storage requirements. Engineered for efficiency, it features a low power consumption of just 2.61 W, reducing operational costs while maintaining high performance. With hot-swap capability, this drive ensures minimal downtime, allowing for quick and easy replacement in dynamic environments. Its impressive performance is highlighted by up to 75,000 IOPS for 4KB random read and 40,000 IOPS for 4KB random write, facilitating rapid data access and transfer. This drive is an ideal choice for systems requiring reliable, high-speed storage solutions.
| Description du produit | HPE - SSD - Read Intensive - 480 Go - SATA 6Gb/s |
| Type | Lecteur à semi-conducteurs - échangeable à chaud |
| Capacité | 480 Go |
| Format | 3.5" LFF |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Débit de transfert de données | 600 Mo/s |
| Classe d'entraînement | Read Intensive |
| Dimensions (LxPxH) | 7 mm |
| Poids | 680 g |
| Type de tarification | Recommercialisé |
| Fourni avec | HPE Low Profile Converter |
| Conçu pour | ProLiant BL460c Gen10, DL120 Gen10, DL20 Gen10, DL320 Gen11, DL325 Gen10 Plus, DL325 Gen11, DL345 Gen10 Plus, DL345 Gen11, DL360 Gen10, DL360 Gen10 Plus, DL360 Gen11, DL365 Gen10 Plus, DL365 Gen11, DL380 Gen10, DL385 Gen10, DL385 Gen10 Plus, DL385 Gen11, DL388 Gen10, DL560 Gen10, DL560 Gen11, DL580 Gen10, ML110 Gen10, ML350 Gen10, ML350 Gen11 |