Samsung 990 EVO Plus MZ-V9S4T0
2555.41$
Kingston NV3
547.00$
Kingston NV3
286.03$
HPE - SSD - Write Intensive - 400 Go - échangeable à chaud - 2.5" SFF - SAS 24Gb/s - recommercialisé - PM6 - avec HPE Smart Carrier
Manufacturier: Hewlett Packard Enterprise
Item Inso: 6416758
Sku: P26295R-K21
Discover the power of high-performance and reliable storage with the HPE solid state drive, designed for write-intensive applications. This drive offers a substantial 400 GB capacity, perfect for handling large volumes of data. With impressive data transfer rates of up to 2.4 GBps and high 4KB random read/write IOPS, it ensures swift and efficient data access and processing. The drive is built with energy efficiency in mind, featuring various power consumption modes to reduce operational costs. Additionally, its technology, including triple-level cell (TLC) NAND Flash Memory and digitally signed firmware, provides a secure and durable storage solution. Ideal for enterprise environments, this SSD is a smart choice for those seeking performance, capacity, and reliability.
| Description du produit | HPE - SSD - Write Intensive - 400 Go - SAS 24Gb/s |
| Type | Lecteur à semi-conducteurs - échangeable à chaud |
| Capacité | 400 Go |
| Type de mémoire flash NAND | 3 bits par cellule (TLC) |
| Format | 2.5" SFF |
| Interface | SAS 24Gb/s |
| Débit de transfert de données | 2.4 Go/s |
| Classe d'entraînement | Write Intensive |
| Caractéristiques | Digitally Signed Firmware |
| Dimensions (LxPxH) | 15 mm |
| Poids | 500 g |
| Type de tarification | Recommercialisé |
| Fourni avec | HPE Smart Carrier |
Éléments contenus dans la boite :
| HPE - lecteur à semi-conducteurs |
| HPE Smart Carrier |