Samsung 990 EVO Plus MZ-V9S4T0
2555.41$
Kingston NV3
547.00$
Kingston NV3
286.03$
HPE - SSD - Very Read Optimized - 7.68 To - échangeable à chaud - 3.5" LFF - SATA 6Gb/s - recommercialisé - 5400 - avec HPE Low Profile Converter - pour ProLiant DL320 Gen11, DL360 Gen11, DL365 Gen11, DL385 Gen11, DL560 Gen11, ML350 Gen11
Manufacturier: Hewlett Packard Enterprise
Item Inso: 6417110
Sku: P58232R-B21
Discover the power of high-capacity, efficient storage with the HPE solid state drive. Designed for demanding data environments, this 7.68 TB drive combines speed, reliability, and security to meet the needs of modern enterprises. With a data transfer rate of 600 MBps and support for high IOPS, it ensures rapid access and processing of data, enhancing system performance. The digitally signed firmware adds a layer of security, protecting against unauthorized updates, while the hot-swap capability and durable 3.5" LFF form factor offer convenience and longevity. Moreover, its energy-efficient design not only reduces operational costs but also supports eco-friendly practices. Ideal for businesses seeking a robust storage solution, this solid state drive is a smart investment in your data management strategy.
| Description du produit | HPE - SSD - Very Read Optimized - 7.68 To - SATA 6Gb/s |
| Type | Lecteur à semi-conducteurs - échangeable à chaud |
| Capacité | 7.68 To |
| Type de mémoire flash NAND | 3 bits par cellule (TLC) |
| Format | 3.5" LFF |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Débit de transfert de données | 600 Mo/s |
| Classe d'entraînement | Very Read Optimized |
| Caractéristiques | Digitally Signed Firmware, simple port |
| Dimensions (LxPxH) | 22.1 cm x 27.9 cm x 15.8 cm |
| Poids | 580 g |
| Type de tarification | Recommercialisé |
| Fourni avec | HPE Low Profile Converter |
| Conçu pour | ProLiant BL460c Gen10, DL120 Gen10, DL20 Gen10, DL320 Gen11, DL325 Gen10 Plus, DL325 Gen11, DL345 Gen10 Plus, DL345 Gen11, DL360 Gen10, DL360 Gen10 Plus, DL360 Gen11, DL365 Gen10 Plus, DL365 Gen11, DL380 Gen10, DL385 Gen10, DL385 Gen10 Plus, DL385 Gen11, DL388 Gen10, DL560 Gen10, DL560 Gen11, DL580 Gen10, ML110 Gen10, ML350 Gen10, ML350 Gen11 |