Lexmark CX635adwe
2155.77$
2148.52$ + 7.25$ EHF
HP Color LaserJet Pro MFP 4301dw
1274.89$
1267.64$ + 7.25$ EHF
Lexmark CX532adwe
1439.20$
1431.95$ + 7.25$ EHFXerox C325 - Multifunction printer - color - laser - Legal (216 x 356 mm) (original) - A4/Legal (media) - up to 35 ppm (copying) - up to 35 ppm (printing) - 250 sheets - 33.6 Kbps - USB 2.0, USB, Gigabit LAN, Wi-Fi(n) - Green World Alliance return program
Manufacturer: Xerox
Item Inso: 6301273
Sku: C325/DNI
Meet the Xerox C325 Color Multifunction Printer. The shift to hybrid working means a reliable and easy-to-use printer with enhanced security is essential. The Xerox C325 Color Multifunction Printer gives small work teams and home offices the flexibility to stay agile. Achieve great color quality with productivity boosting features in a compact package that fits just about anywhere. Plus, the C325 has advanced built-in security to safeguard data and stop threats in their tracks.
| Product Description | Xerox C325 - multifunction printer - color |
| Device Type | Multifunction printer |
| Fax Type | Super G3 - plain paper |
| Printing Technology | Laser (color) |
| Monthly Duty Cycle (max) | 65000 pages |
| Recommended Monthly Volume | 6000 pages |
| Max Copying Speed | Up to 35 ppm |
| Max Copying Resolution | Up to 600 x 600 dpi (mono) / up to 600 x 600 dpi (color) |
| Max Copying Resolution Class | Up to 600 x 600 dpi (mono) / up to 600 x 600 dpi (color) |
| Max Printing Speed | Up to 35 ppm (mono) / up to 35 ppm (color) |
| Max Printing Resolution | Up to 1200 x 1200 dpi (mono) / up to 1200 x 1200 dpi (color) |
| Max Printing Resolution Class | Up to 1200 x 1200 dpi (mono) / up to 1200 x 1200 dpi (color) |
| Max Fax Transmission Speed | 33.6 Kbps |
| Data Compression System | MH, MR, MMR, JBIG, JPEG, JBIG2 |
| Fax Resolutions | 600 x 600 dpi |
| Scanning | 600 x 600 dpi |
| Display | 4.3" |
| Original Size | Legal (216 x 356 mm) (max) |
| Original Type | Sheets |
| Document Feeder Capacity | 50 sheets |
| Media Size | 76 x 127 mm (min) - Legal (216 x 356 mm), A4 (210 x 297 mm) (max) |
| Media Type | Plain paper, light-weight paper, heavy-weight paper, card stock, envelopes, labels |
| Standard Media Capacity | 250 sheets |
| Bypass Feeder Capacity | 1 sheet |
| Output Trays Capacity | 200 sheets |
| Automatic Duplexing | Yes (printing) |
| Connection Availability | Yes |
| Interface | USB 2.0, USB, Gigabit LAN, Wi-Fi(n) |
| AirPrint Enabled | Yes |
| Office Machine Features | Scan to e-mail, scan to USB host, scan to FTP, scan to network, fax to e-mail, fax to folder, fax to FTP, Trusted Platform Module (TPM), One Touch Scan, booklet layout, collation, draft mode, Earth Smart driver settings, N-Up printing, normal job type, One Touch UI, print job ID in Margins, rotate image 180 degrees, saved settings, tray and toner status, watermark, orientation |
| Power | AC 120 V (50/60Hz) |
| Dimensions (WxDxH) | 47.9 cm x 47.5 cm x 49.1 cm |
| Weight | 27.1 kg |
| Pricing Type | Xerox Green World Alliance return program |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified |
Items included in the box :
| Xerox C325 |
| Toner cartridge - black |
| Toner cartridge - cyan |
| Toner cartridge - magenta |
| Toner cartridge - yellow |