HP Elite Mobile Thin Client mt645 G8 - 180-degree hinge design - AMD Ryzen 5 - 7535U / up to 4.55 GHz - Win 10 IoT Enterprise - Radeon 660M - 8 GB RAM - 256 GB SSD NVMe - 14" IPS 1920 x 1200 - Gigabit Ethernet - Wi-Fi 6E, Bluetooth - pike silver - kbd: US - with HP 3 years Return to Depot Hardware Support for Notebooks
Manufacturer: HP Inc.
Item Inso: 6340661
Sku: AR0C8UA#ABA
Tackle mission-critical work with the high-performance HP Elite mt645 Mobile Thin Client. Featuring a powerful AMD Ryzen Processor and DDR5 memory with advanced security and unified communications support, this high-quality virtualized endpoint delivers an elevated experience for hybrid workers with simple, scalable management for IT.
| Product Description | HP Elite Mobile Thin Client mt645 G8 - 14" - AMD Ryzen 5 - 7535U - 8 GB RAM - 256 GB SSD - US |
| Product Type | Mobile thin client - 180-degree hinge design |
| Operating System | Win 10 IoT Enterprise - English |
| Processor | AMD Ryzen 5 7535U / 2.9 GHz, up to 4.55 GHz / 16 MB Cache |
| Memory | 8 GB DDR5 (1 x 8 GB) |
| Storage | 256 GB SSD - NVMe |
| Display | 14" WLED 1920 x 1200 / WUXGA @ 60 Hz |
| Graphics | AMD Radeon 660M |
| Input Device | Keyboard, ClickPad |
| Keyboard | US |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Integrated Webcam | Yes |
| Networking | 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.3, Gigabit Ethernet |
| Battery | 3-cell |
| Features | Hall sensor, HP Tamper Lock, thermal sensor |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, smart card reader |
| Color | Pike silver |
| Dimensions (WxDxH) | 31.86 cm x 22.43 cm x 1.7 cm |
| Weight | 1.39 kg |
| Localization | Language: English / region: United States |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified EPEAT Gold |
| Carbon Footprint | 150 kg carbon emissions |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - parts and labor - 1 year ¦ Limited warranty - battery - 1 year |
| Bundled Services | HP 3 years Return to Depot Hardware Support for Notebooks |