Logitech C920e
116.98$
116.03$ + 0.95$ EHF
Lenovo Performance FHD
95.58$
94.63$ + 0.95$ EHF
Logitech C920e
116.98$
116.03$ + 0.95$ EHFLenovo Essential - Webcam - color - 1920 x 1080 - 1080p - audio - USB 2.0 - MJPEG, YUY2 - DC 5 V
Manufacturer: Lenovo
Item Inso: 6372451
Sku: 4XC1S15018
The Lenovo FHD Webcam is powered by a Full HD 1080P 2 Megapixel CMOS camera that allows your friends, family, and colleagues to see you as clear as day, even when they are worlds away. With full stereo dual-mics that are perfect for conferencing or long-distance video calls, they’ll be able to hear you loud and clear, every time.
| Product Description | Lenovo Essential - webcam |
| Device Type | Webcam |
| Audio | Yes: built-in dual microphones |
| Dimensions (WxDxH) | 9 cm x 5.5 cm x 5.7 cm |
| Weight | 114 g |
| Color | Black |
| Connectivity Technology | Wired |
| Camera | Color |
| Max Resolution | 1920 x 1080 |
| Frame Rate (max) | 30 frames per second |
| Video Modes | 1080p |
| Optical Sensor Type | RGB |
| Interfaces | USB 2.0 |
| Voltage | DC 5 V |
| Features | 85° field of view, privacy shutter, tripod support |
| Manufacturer Warranty | 1-year warranty |
| Environmental Parameters (operating) | -5 °C - 40 °C; 0 - 90% RH relative humidity |