Eaton Tripp Lite Series PDU Switched ATS 120V 20A 5-15/20R 16 Outlet L5-20P Horizontal TAA
2024.88$
Eaton Tripp Lite Series PDU Basic 120V 1.8kW 15A 5-15R 13 Outlet 5-15P Horizontal 1URM
297.96$
Eaton 2.9kW Single-Phase Switched PDU - LX Interface, 120V Outlets (16 5-15/20R), 10 ft. (3.05 m) Cord with L5-30P, 2U, TAA
2077.92$
CyberPower Switched PDU41021 - Power distribution unit (rack-mountable) - AC 100-120 V - 1-phase - Ethernet, serial, USB - input: NEMA 5-15P - output connectors: 16 (power NEMA 5-15R) - 1U - black
Manufacturer: CyberPower
Item Inso: 6374989
Sku: PDU41021
The CyberPower Switched PDU41021 is an efficient power distribution unit equipped with 16 NEMA 5-15R output connectors to accommodate a variety of devices. Designed to offer reliable power management, it features an integrated LCD display that provides real-time monitoring of power usage. The unit supports various remote management protocols, including SNMP, HTTP, and SSH, ensuring access and control over the network. Built with a robust metal housing, this rack-mountable PDU allows for horizontal orientation, optimizing space usage in server racks. With overload protection, email alerts, and SMS notifications, it offers a comprehensive power management solution for any data center or server room setup.
| Product Description | CyberPower Switched PDU41021 - power distribution unit |
| Device Type | Power distribution unit - rack-mountable |
| Rack Size | 1U |
| Weight | 3.81 kg |
| Input Wiring | 1-phase |
| Input Voltage | AC 100-120 V |
| Output Voltage | AC 100-120 V |
| Input Connectors | 1 x power NEMA 5-15P |
| Output connectors | 16 x power NEMA 5-15R |
| Networking | Ethernet, serial, USB |
| Remote Management Protocol | SNMP, IPv6, IPv4, SNMP 1, SNMP 3, HTTP, HTTPS, TCP/IP, UDP, DHCP, NTP, DNS, SMTP, SSH, Telnet, Syslog, RADIUS, LDAPS, LDAP, Active Directory |
| Color | Black |
| Dimensions (WxDxH) | 43.31 cm x 21.46 cm x 4.45 cm |
| Manufacturer Warranty | 3-year warranty |