AddOn - Cordon de raccordement - mode simple MPO / UPC (F) pour mode unique LC/UPC (M) - 6 m - fibre optique - 9 / 125 micromètres - OS1 - sans halogène - jaune
Manufacturier: AddOn Networks
Item Inso: 6405817
Sku: ADD-MPO-4LC6M9SMF
This is a 6 m single-mode fiber (SMF) MPO/4xLC duplex fanout yellow patch cable. This cable utilizes a female (no pins) MPO connector on one end, and 8 LC (4 LC duplex) male plugs on the other end. This SMF 9/125 cable provides high-density connection for network equipment. The MPO to 4xLC duplex cable provides savings in circuit card and rack space. In addition, it accomodates speeds up to 40 gigabits, commonly used in QSFP applications. This patch cable is recommended for connections between fiber patch panels, hubs, switches, media converters and routers, etc.
| Description du produit | AddOn cordon de raccordement - 6 m - jaune |
| Type | Cordon de raccordement - OS1 |
| Technologie | Fibre optique |
| Type de fibres optiques | Monomode |
| Caractéristiques | Sans halogène, Ultra Physical Contact (UPC) |
| Longueur du câble | 6 m |
| Longueur | 6 m |
| Diamètre noyau / gainage | 9 / 125 micromètres |
| Connecteur | Mode simple MPO / UPC - femelle |
| Connecteur (deuxième extrémité) | 8 x mode unique LC/UPC - mâle |
| Couleur | Jaune |
| Garantie du fabricant | Garantie limitée à vie |