AddOn - DDR3 - module - 16 GB - SO-DIMM 204-pin - 1600 MHz / PC3-12800 - CL11 - 1.35 V - unbuffered - non-ECC
Manufacturer: AddOn Networks
Item Inso: 6406139
Sku: AA160D3SL/16G
This Industry Standard 16GB DDR3-1600MHz Dual Rank Unbuffered 1.35V 204-pin CL11 SODIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
| Product Description | AddOn - DDR3 - module - 16 GB - SO-DIMM 204-pin - 1600 MHz / PC3-12800 - unbuffered |
| Product Type | Memory module |
| Capacity | 16 GB |
| Memory Type | DDR3 SDRAM - SO-DIMM 204-pin |
| Upgrade Type | System specific |
| Data Integrity Check | Non-ECC |
| Speed | 1600 MHz (PC3-12800) |
| Latency Timings | CL11 |
| Features | Dual rank, Low Voltage, unbuffered |
| Voltage | 1.35 V |
| OEM Manufacturer Equivalent Part Number | Lenovo 4X70J32868 |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |