Samsung 990 EVO Plus MZ-V9S4T0
2555.41$
Kingston NV3
547.00$
Kingston NV3
286.03$
HPE - SSD - Read Intensive - 1.92 To - échangeable à chaud - 3.5" LFF - SATA 6Gb/s - recommercialisé - PM883 - avec HPE Smart Carrier Converter
Manufacturier: Hewlett Packard Enterprise
Item Inso: 6416686
Sku: P09693R-K21
Discover the robust and efficient storage solution for your enterprise needs with the HPE 1.92 TB solid state drive. This hot-swap hard drive, designed for read-intensive applications, combines high capacity and performance to meet the demands of modern data centers. With a data transfer rate of 600 MBps and support for up to 73,000 IOPS for 4KB random reads, it ensures swift and reliable access to your data. The drive's digitally signed firmware enhances security, preventing unauthorized firmware installations and safeguarding your data integrity. Additionally, its low power consumption of 1.23 Watt makes it an energy-efficient choice for your storage infrastructure. Bundled with the HPE Smart Carrier Converter, this SSD integrates seamlessly into your existing setup, offering remarkable performance and reliability.
| Description du produit | HPE - SSD - Read Intensive - 1.92 To - SATA 6Gb/s |
| Type | Lecteur à semi-conducteurs - échangeable à chaud |
| Capacité | 1.92 To |
| Format | 3.5" LFF |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Débit de transfert de données | 600 Mo/s |
| Classe d'entraînement | Read Intensive |
| Caractéristiques | Digitally Signed Firmware |
| Dimensions (LxPxH) | 12.7 cm x 25.4 cm x 21.92 cm |
| Poids | 1.36 kg |
| Type de tarification | Recommercialisé |
| Fourni avec | HPE Smart Carrier Converter |