Samsung 990 EVO Plus MZ-V9S4T0
2555.41$
Kingston NV3
547.00$
Kingston NV3
286.03$
HPE - SSD - Mixed Use - 960 Go - échangeable à chaud - 3.5" LFF - SATA 6Gb/s - recommercialisé - SM883 - avec HPE Smart Carrier Converter - pour ProLiant BL460c Gen10, DL160 Gen10, DL180 Gen10, DL580 Gen10, ML110 Gen10, ML350 Gen10
Manufacturier: Hewlett Packard Enterprise
Item Inso: 6416687
Sku: P09718R-K21
Discover the robust and reliable storage solution for your enterprise needs with the HPE solid state drive. Engineered for mixed-use applications, it offers a substantial 960 GB capacity, coupled with high-speed data transfer rates of up to 600 MBps through the Serial ATA-600 interface. This drive is designed to excel in environments requiring high IOPS, delivering up to 80,000 IOPS for 4KB random reads and 31,000 IOPS for writes. Its hot-swap capability ensures minimal downtime, allowing for maintenance or upgrades without halting operations. Bundled with the HPE Smart Carrier Converter, it provides seamless compatibility and easy installation. Moreover, its remarkable energy efficiency, consuming merely 2.18 Watts, makes it an economical choice for businesses looking to optimize their operational costs while maintaining high performance and reliability.
| Description du produit | HPE - SSD - Mixed Use - 960 Go - SATA 6Gb/s |
| Type | Lecteur à semi-conducteurs - échangeable à chaud |
| Capacité | 960 Go |
| Format | 3.5" LFF |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Débit de transfert de données | 600 Mo/s |
| Classe d'entraînement | Mixed Use |
| Dimensions (LxPxH) | 7 mm |
| Poids | 1.36 kg |
| Type de tarification | Recommercialisé |
| Fourni avec | HPE Smart Carrier Converter |
| Conçu pour | ProLiant BL460c Gen10, DL160 Gen10, DL180 Gen10, DL360 Gen10, DL380 Gen10, DL560 Gen10, DL580 Gen10, ML110 Gen10, ML350 Gen10 |
Éléments contenus dans la boite :
| HPE - lecteur à semi-conducteurs |
| HPE Smart Carrier Converter |