Samsung 990 EVO Plus MZ-V9S4T0
2555.41$
Kingston NV3
547.00$
Kingston NV3
286.03$
HPE - SSD - Read Intensive - 240 Go - échangeable à chaud - 2.5" SFF - SATA 6Gb/s - recommercialisé - 5300P - avec HPE Smart Carrier - pour ProLiant DL120 Gen10, DL160 Gen10, DL180 Gen10, DL325 Gen10, DL385 Gen10, DL388 Gen10
Manufacturier: Hewlett Packard Enterprise
Item Inso: 6416690
Sku: P19935R-K21
Discover the reliability and performance of the HPE 5300P solid state drive, designed for those who demand high-speed data access and durability. With a capacity of 240 GB and a data transfer rate of 600 MBps, this 2.5" SFF hot-swap hard drive is perfect for read-intensive applications, offering both performance and reliability. It boasts impressive 4KB random read and write IOPS, ensuring swift and efficient data handling. The drive's low power consumption of just 2.43 Watts not only reduces operational costs but also supports a more sustainable environment. Whether upgrading an existing system or integrating into a new deployment, this SSD, bundled with the HPE Smart Carrier, provides a seamless and reliable storage solution.
| Description du produit | HPE - SSD - Read Intensive - 240 Go - SATA 6Gb/s |
| Type | Lecteur à semi-conducteurs - échangeable à chaud |
| Capacité | 240 Go |
| Format | 2.5" SFF |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Débit de transfert de données | 600 Mo/s |
| Classe d'entraînement | Read Intensive |
| Dimensions (LxPxH) | 7 mm |
| Poids | 680 g |
| Type de tarification | Recommercialisé |
| Fourni avec | HPE Smart Carrier |
| Conçu pour | ProLiant BL460c Gen10, DL120 Gen10, DL160 Gen10, DL180 Gen10, DL325 Gen10, DL360 Gen10, DL385 Gen10, DL388 Gen10, DL560 Gen10, ML110 Gen10, ML350 Gen10 |
Éléments contenus dans la boite :
| HPE - lecteur à semi-conducteurs |
| HPE Smart Carrier |