C2G Superbooster 4-Port USB Over Cat6a Extender Kit - Câble de rallonge USB - USB 3.2 Gen 1 - plus de CAT 6a - jusqu'à 100 m
Manufacturier: C2G
Item Inso: 6420297
Sku: C2G54265
C2G's Superbooster 4-Port USB over Cat6a Extender Kit - USB 3.2 Gen 1 (5Gbps) was designed to extend data from USB 3.2, 2.0 and 1.1 devices simultaneously up to 328 feet (100m) over a single Cat6a F/FTP cable, making it a perfect solution for USB 3.2 conferencing cameras, interactive white boards, security and monitoring, remote storage, and/or any other USB 3, 2 and 1 device. No software drivers are required, making installation quick and easy with true plug and play convenience. Simply connect the Transmitter to the source computer, extend with a single category cable, and connect the Receiver to as many as four USB devices. This Superbooster 4-Port Extender Kit provides the ability to connect USB 3.2 Gen 1 (5Gbps) device types and is backwards compatible to USB 2.0 and 1.1 across a point-to-point connection. This C2G Superbooster USB Extender has undergone rigorous compatibility testing with industry-leading video conferencing cameras, as well as solid state drives, docks, keyboards, mice and flash drives - ensuring total reliability and deployment confidence, plus saving valuable time for AV integrators as well.
| Description du produit | C2G Superbooster 4-Port USB Over Cat6a Extender Kit - câble de rallonge USB - USB 3.2 Gen 1 |
| Type de périphérique | Câble de rallonge USB |
| Format | Externe |
| Débit de transfert de données | 5 Gbits/s |
| Protocole de liaison de données | USB 3.2 Gen 1 |
| Moyen de transmission | CAT 6a |
| Distance de transfert max. | 100 m |
| Alimentation | DC 24 V |
| Dimensions (LxPxH) | 8.51 cm x 10.01 cm x 2.54 cm |
| Garantie du fabricant | Garantie de 5 ans |