Lenovo ThinkStation P3 Ultra Gen 2 30J6 - AI Workstation - MT 1 x Core Ultra 7 265 / jusqu'à 5.3 GHz - RAM 64 Go - SSD 512 Go - TCG Opal Encryption, Performance - RTX 2000 Ada - Gigabit Ethernet, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6), Bluetooth 5.4, IEEE 802.11be (Wi-Fi 7) - Win 11 Pro - moniteur : aucun
Manufacturier: Lenovo
Item Inso: 6455431
Sku: 30J6S25S02
The Lenovo ThinkStation P3 Ultra Gen 2 delivers robust performance, making it an ideal choice for demanding workloads. Equipped with an Intel Core Ultra 7 processor, this workstation features 20 cores and a clock speed that reaches up to 5.3 GHz, ensuring efficient processing power for complex tasks. With an installed RAM of 64 GB DDR5 and a 1 TB SSD, applications run smoothly and data is readily available, enhancing productivity in professional environments. Designed in a compact mini-tower form factor, the Lenovo ThinkStation P3 Ultra Gen 2 retains essential connectivity with multiple ports including USB 3.2 Gen 2 and DisplayPort for seamless integration with other devices. The integrated Realtek ALC623-CG audio codec ensures high definition audio output for an enriched audio experience, making it suitable for both work and multimedia applications. Security features like the chassis intrusion switch and Kensington security slot add an extra layer of protection to safeguard sensitive information.
| Description du produit | Lenovo ThinkStation P3 Ultra Gen 2 - MT - AI Workstation - Core Ultra 7 265 2.4 GHz - 64 Go - SSD 512 Go |
| Type | Poste de travail - MT - AI Workstation |
| Loi sur les données de l'UE | Https://www.lenovo.com/fr/fr/compliance/eu-data-act-transparency-declaration/ |
| Processeur | 1 x Intel Core Ultra 7 (Série 2) 265 / 2.4 GHz (jusqu'à 5.3 GHz, (20 c¿urs) |
| Port du Processeur | Socket FCLGA1851 |
| Caractéristiques principales du processeur | Intel Smart Cache |
| Unité de traitement neural (NPU) | Intel AI Boost - jusqu'à 13 TOPS |
| Mémoire cache | 30 Mo |
| Cache par processeur | 30 Mo |
| RAM | 64 Go (installé) / 128 Go (maximum) - DDR5 SDRAM - non ECC |
| Contrôleur de stockage | NVMe (PCI Express (NVMe)) |
| Disque dur | SSD 512 Go - PCI Express 4.0 x4 - M.2 2280 - TCG Opal Encryption, Performance |
| Stockage optique | Pas de disque optique |
| Configuration à unités de traitement graphique multiples | 1 carte GPU unique/ GPU intégrée |
| Contrôleur graphique | NVIDIA RTX 2000 Ada / Intel Graphics - jusqu'à 8 TOPS |
| Mémoire vidéo | 16 Go GDDR6 SDRAM |
| Réseaux | 1GbE, 802.11a, 802.11b/g/n, Wi-Fi 5, Wi-Fi 6, Bluetooth, Wi-Fi 7 |
| Alimentation | (50/60 Hz) |
| Système d'exploitation fourni | Windows 11 Pro |
| Dimensions (LxPxH) | 8.7 cm x 22.3 cm x 20.2 cm |
| Poids | 3.6 kg |
| Empreinte carbone | 515 kg d'émissions de carbone (UE) |