Startech Hub USB-C à 7 ports en métal - Concentrateur USB Type-C vers 5x USB A et 2x USB-C - USB 3.0 - Montable (HB30C5A2CST)
154.54$
153.99$ + 0.55$ Écofrais
Startech Hub USB 3.0 4 ports - Hub USB3 Externe Portable avec câble intégré - Concentrateur USB 3.0 - 4x USB A (F) 1x USB A (M)
54.54$
53.99$ + 0.55$ Écofrais
Startech 4-Port USB-A Hub, 5Gbps, Bus Powered, Small Travel Mini Hub
22.54$
StarTech.com - Concentrateur (hub) - 3 x SuperSpeed USB 3.0 + 1 x USB-C (alimentation électrique) - de bureau
Manufacturier: StarTech
Item Inso: 6455445
Sku: 311NA-USB-HUB
This 4‑port USB hub lets you instantly expand a USB connection with three SuperSpeed USB‑A 3.0 ports (one BC 1.2 charging) and a USB‑C port with up to 15W charging, making it easy to connect flash drives, webcams, external storage, and more simultaneously. Deliver up to 15W from the USB‑C PD port and 7.5W from the BC 1.2 USB‑A port to power phones and tablets, whether or not the hub is connected to a computer. A 36W total power budget is shared across all ports for consistent operation. The included 36W external adapter ensures stable charging and device operation, with built‑in overcurrent and overvoltage protection to help reduce device dropouts and host shutdown risk. Support for Wake on USB and USB event monitoring enhances usability in mixed environments. A removable 2‑in‑1 USB‑C/USB‑A host cable provides flexible connectivity across modern and legacy systems. The hub features a 70% post‑consumer recycled (PCR) plastic enclosure and a 35% PCR TPE jacket, helping reduce environmental impact and support ESG requirements.
| Description du produit | StarTech.com - concentrateur (hub) - 4 ports |
| Type de périphérique | Concentrateur (hub) - 4 ports |
| Sous-type | USB |
| Ports | 3 x SuperSpeed USB 3.0 + 1 x USB-C (alimentation électrique) |
| Performances | Taux de transfert de données: 5 Gbps |
| Caractéristiques | Mode d'alimentation automatique, boîtier en plastique, protection de surintensité, protection contre la surtension, UASP, support de charge rapide BC1.2, CDP, DCP, réveil sur USB, câble TPE |
| Normes de conformité | USB 3.0, USB 3.2 Gen 1, Battery Charging 1.2 |
| Alimentation | CA 100-240 V 1.5 A |
| Dimensions (LxPxH) | 5.2 cm x 10.1 cm x 1.65 cm |
| Poids | 55.9 g |
| Couleur | Noir |
| Configuration requise | Apple MacOS, Microsoft Windows |
| Localisation | Australie, Japon, Nouvelle-Zélande, Amérique du Nord |
| Garantie du fabricant | Garantie de 2 ans |
Éléments contenus dans la boite :
| PRODUCTSUP_VALUE('What's in the Box') |