Intel N-series N97 - 2 GHz - 4 c¿urs - 6 Mo cache - FCBGA1264 Socket - OEM
Manufacturier: Intel
Item Inso: 6456005
Sku: FJ8071504742034
The Intel N250 processor is designed to deliver efficient performance with its quad-core architecture, offering reliable computing for various applications. With a maximum turbo speed of 3.8 GHz and 4 threads, it efficiently handles multitasking while maintaining low power consumption with a thermal design power of only 6 W. Integrated Intel UHD Graphics enhance your experience with dynamic visuals, supporting resolutions of up to 4096 x 2160 at 60 Hz for both DisplayPort and HDMI connections.
| Description du produit | Intel N-series N97 / 2 GHz processeur - OEM |
| Type de produit | Processeur |
| Type de Processeur | Intel N-series N97 |
| Nombre de coeurs | Quadric¿ur |
| Cache | 6 Mo |
| Graphiques intégrés | Intel UHD Graphics |
| Port de processeur compatible | FCBGA1264 Socket |
| Nbre de processeurs | 1 |
| Fréquence d'horloge | 2 GHz |
| Vitesse maximale en mode Turbo | 3.6 GHz |
| Fonctions | Advanced Vector Extensions 2 (AVX2), technologie SpeedStep améliorée, jeu d'instructions 64 bits, nouvelles instructions Intel AES-NI (Advanced Encryption Standard New Instructions), Intel Boot Guard, Intel Gaussian and Neural Accelerator 3.0, Intel High Definition Audio, Intel Image Processing Unit 6.0, Intel OS Guard, Intel Smart Sound Technology, Intel Speed Shift Technology, Intel SSE4.1, Intel SSE4.2, Intel Virtualization Technology for Directed (VT-x), Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d), Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT), Intel Wake on Voice, MIPI SoundWire 1.2, technologies de surveillance thermique |