HP Elite t660
1047.00$
1046.00$ + 1.00$ EHF
HP Pro t550
930.63$
929.63$ + 1.00$ EHF
HP Elite t655
973.37$
972.37$ + 1.00$ EHFHP Pro t550 - Thin client - USFF 1 x Celeron J6412 / up to 2.6 GHz - RAM 8 GB - SSD 256 GB - NVMe - UHD Graphics - Gigabit Ethernet, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.3 - 11 IoT Enterprise 2024 LTSC - monitor: none
Manufacturer: HP Inc.
Item Inso: 6342472
Sku: B5UM2UA#ABC
Enable workforce productivity with support for solid performance requirements and security-conscious features for IT peace-of-mind. The durable HP Pro t550 Thin Client helps end users tackle daily tasks and optimize workspaces with versatile configuration options, while multiple VDI options keep your teams synchronized.
| Product Description | HP Pro t550 - USFF Celeron J6412 2 GHz - 8 GB - SSD 256 GB |
| Type | Thin client - USFF |
| Localization | Language: French / region: Canada |
| Processor | 1 x Intel Celeron J6412 / 2 GHz (up to 2.6 GHz, (Quad-Core) |
| Cache Memory | 1.5 MB L2 cache |
| Cache Per Processor | 1.5 MB |
| RAM | 8 GB (installed) / 16 GB (max) - DDR4 SDRAM |
| Hard Drive | SSD 256 GB - PCI Express - M.2 - NVM Express (NVMe) |
| Optical Storage | No optical drive |
| Graphics Controller | Intel UHD Graphics |
| Networking | 1GbE, 802.11a, 802.11b/g/n, Wi-Fi 5, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 |
| Power | (50/60 Hz) |
| OS Provided | Windows 11 IoT Enterprise 2024 LTSC |
| Software Included | HP Easy Tools, HP Device Manager, HP ThinUpdate, HP True Graphics, HP Easy Shell, Microsoft Edge, Microsoft SCCM/EDM-agent, HP USB Port Manager, HP Smart Zero Client Services, HP Write Manager |
| Dimensions (WxDxH) | 3.5 cm x 20 cm x 20 cm |
| Weight | 1.3 kg |
| Environmental Standards | TCO Certified Desktops 9, ENERGY STAR Qualified |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - parts and labor - 1 year |