Eaton Tripp Lite Series USB-C Full-Function Active Cable (M/M) with Repeater- USB 3.2 Gen 2, 8K 60 Hz, 60W PD Charging, 5 m, Black
161.66$
Eaton Tripp Lite Series 25ft USB 2.0 Hi-Speed Active Repeater Cable USB-A to USB-B M/M 25'
78.17$
StarTech 3ft (0.9m) USB-A to USB-C Charging Cable, Charger Cord, M/M
18.71$
Eaton Tripp Lite Series USB-C Full-Function Active Cable (M/M) with Repeater- USB 3.2 Gen 2, 8K 60 Hz, 60W PD Charging, 5 m, Black - USB cable - 24 pin USB-C (M) to 24 pin USB-C (M) - USB 3.2 Gen 2 - 20 V - 3 A - 5 m - 8K60Hz (7680 x 4320) support, active repeater, 3D video support, DP Alt mode support, HDR support, USB-C Power Delivery (60W) - black
Manufacturer: Eaton
Item Inso: 6353813
Sku: U420-05M-G2
The Eaton Tripp Lite Series USB-C cable offers performance with support for 8K60Hz (7680 x 4320) resolutions and a data rate of up to 10 Gbps. Designed to facilitate high-quality video and data transmission, this cable features capabilities such as Chroma subsampling in multiple formats and Display Stream Compression. With EDID support, this cable ensures compatibility and performance across a range of devices.
| Product Description | Eaton Tripp Lite Series USB-C Full-Function Active Cable (M/M) with Repeater- USB 3.2 Gen 2, 8K 60 Hz, 60W PD Charging, 5 m, Black - USB-C cable - 24 pin USB-C to 24 pin USB-C - 5 m |
| Type | USB-C cable |
| Features | 8K60Hz (7680 x 4320) support, active repeater, 3D video support, DP Alt mode support, HDR support, USB-C Power Delivery (60W), 10 Gbps data rate, Chroma subsampling (4:4:4), Chroma subsampling (4:2:2), Chroma subsampling (4:2:0), Display Stream Compression (DSC), EDID support |
| Length | 5 m |
| Connector | 24 pin USB-C - male |
| Connector (Second End) | 24 pin USB-C - male |
| Rated Voltage | 20 V |
| Rated Current | 3 A |
| Compliant Standards | USB 3.2 Gen 2 |
| Color | Black |
| Package Type | Polybag |
| Manufacturer Warranty | 3-year warranty |