AddOn - Cordon de raccordement - mode unique LC (M) pour MPO monomode (F) - 10 m - 10 m - fibre optique - 9 / 125 micromètres - OS1 - sans halogène - jaune
Manufacturier: AddOn Networks
Item Inso: 6400583
Sku: MTP-4LC-S10M-AO
This is a 10m single-mode fiber (SMF) MPO/4xLC duplex fan-out yellow patch cable for Juniper. This cable utilizes a female (no pins) MPO connector on one end, and 8 LC (4 LC duplex) male plugs on the other end. This SMF 9/125 cable provides high-density connection for network equipment. Our MPO to 4xLC duplex cable provides savings in circuit card and rack space. In addition, it accommodates speeds up to 40 gigabits, commonly used in QSFP applications. This patch cable is recommended for connections between fiber patch panels, hubs, switches, media converters and routers, etc. Our patch cables are 100% compliant for all of your networking needs. They provide higher speeds and increased bandwidth, compared to conventional twisted-pair copper cable. Each cable is 100% optically tested for insertion loss before you take ownership. Now you have a cost effective solution to your network upgrade needs.
| Description du produit | AddOn cordon de raccordement - 10 m - 10 m - jaune |
| Type | Cordon de raccordement - OS1 |
| Technologie | Fibre optique |
| Type de fibres optiques | Monomode |
| Caractéristiques | Sans halogène |
| Longueur du câble | 10 m |
| Longueur | 10 m |
| Diamètre noyau / gainage | 9 / 125 micromètres |
| Connecteur | 8 x mode unique LC - mâle |
| Connecteur (deuxième extrémité) | MPO monomode - femelle |
| Couleur | Jaune |
| Référence équivalente à celle du fabricant d'origine | Juniper MTP-4LC-S10M |