AddOn - Cordon de raccordement - LC/UPC multimode (M) pour ST/UPC multimode (M) - 10 m - fibre optique - duplex - 50 / 125 microns - OM2 - sans halogène - orange
Manufacturier: AddOn Networks
Item Inso: 6405502
Sku: ADD-ST-LC-10M5OM2
This is a 10m multi-mode fiber (MMF) duplex ST/LC OM2 orange patch cable. This high quality MMF (50/125) patch cable is specifically designed for ethernet, multimedia, or communication applications, and is intended for use with 1Gb applications. This patch cable is suited for LANs or SANs, and is recommended for connection between fiber patch panels, hubs, switches, media converters and routers, etc. The injection molding process provides each connection greater durability in resisting pulls, strains, and impacts from cabling installs. They provide higher speeds and increased bandwidth compared to conventional twisted-pair copper cable. Each cable is 100% optically tested for insertion loss before you take ownership. The patch cables are 100% compliant for all of your networking needs. The products are guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
| Description du produit | AddOn cordon de raccordement - 10 m - orange |
| Type | Cordon de raccordement - OM2 |
| Technologie | Duplex fibre optique |
| Type de fibres optiques | Multimode |
| Caractéristiques | Sans halogène |
| Longueur du câble | 10 m |
| Longueur | 10 m |
| Diamètre noyau / gainage | 50 / 125 microns |
| Connecteur | 2 x LC/UPC multimode - mâle |
| Connecteur (deuxième extrémité) | 2 x ST/UPC multimode - mâle |
| Couleur | Orange |
| Garantie du fabricant | Garantie limitée à vie |