Cisco Webex 840 - Smartphone - RAM 3 GB / Internal Memory 32 GB - 4" - 800 x 480 pixels - rear camera 8 MP - front camera 2 MP refurbished
Manufacturer: Cisco
Item Inso: 6434766
Sku: CP-840-BUN-K9-RF
The Cisco Webex Wireless Phone 800 Series delivers enterprise-grade voice over IP via wireless, handheld devices. The Webex Wireless Phones provide an application platform that enables third-party applications in a variety of enterprise environments, including healthcare, retail, and manufacturing. These environments require a device that can withstand abuse, while simultaneously enabling users to access information and collaborate quickly and securely with other team members. Webex Wireless Phones deliver security with AES encryption that ensures secure voice-over-Wi-Fi functionality.
| Product Description | Cisco Webex 840 - smartphone - 32 GB - |
| Product Type | Smartphone |
| Display | 800 x 480 pixels - 4" - Dragontrail glass |
| Processor | 1.8 GHz (8-core) |
| Memory | RAM 3 GB / Internal Memory 32 GB |
| Operating System | Android 10 |
| Main Camera | 8 Megapixel focus: automatic |
| Front Camera | 2 Megapixel |
| Service Provider | Not specified |
| Form Factor | Rugged |
| Wireless Interface | NFC, Wi-Fi 5, Bluetooth |
| Connectors | 3.5 mm headset jack, USB-C |
| Pricing Type | Refurbished |
| Protection | Shockproof, dustproof, waterproof |
| Dimensions (WxDxH) | 66 mm x 13 mm x 133 mm |
| Weight | 180 g |
| Manufacturer Warranty | 1-year warranty |
Items included in the box :
| Cisco Webex 840 |
| USB cable, power adapter |